Hor bečkih dečaka
Istorijat hora bečkih dečaka
Dečaci su pevali na bečkom dvoru od XIV veka. Pre više od pola milenijuma, 1498, rimski car Maksimilijan I premestio je svoj dvor u Beč, zajedno sa muzičarima. Prema njegovim instrukcijama, među muzičarima je trebalo da bude šest dečaka-pevača; dečaci su poticali iz raznih krajeva Svetog rimskog carstva – Holandije, Italije, Nemačke i Austrije.
Istoričari su utvrdili 1498. kao godinu osnivanja Kapele bečkog carskog dvora (Hofmusikkapelle) a dalje, Hora bečkih dečaka. Do 1918. hor je pevao isključivo za carski dvor, na misama, koncertima i privatnim dešavanjima, ali i tokom državnih svetkovina.
Muzičari poput Volfganga Amadeusa Mocarta, Antonija Salijerija, Kristofa Vilibalda Gluka i Antona Bruknera sarađivali su sa horom. Braća Jozef i Mihael Hajdn bili su članovi hora Katedrale Sv. Stefana i često su pevali sa carskim horom dečaka.
Godine 1918, nakon pada Habzburškog carstva, austrijska vlada preuzela je Državnu operu, uključujući orkestar i odrasle pevače, ali ne i dečji hor. Jozef Šnit, koji je došao na čelo Carske muzičke kapele 1921, pretvorio je Hor bečkih dečaka u privatnu instituciju.
Nekadašnji carski hor dečaka postao je Hor bečkih dečaka a carska uniforma zamenjena je mornarskim odelom.
Nije, međutim, bilo dovoljno novca za izdržavanje hora, pa su 1926. počeli da nastupaju i van Ansambla – izvodili su motete, sekularna dela, i, na zahtev dečaka, dečje opere. Odjek je bio snažan. Tokom godinu dana hor je nastupio u Berlinu, Pragu i Cirihu. Usledile su Atina i Riga (1928), zatim Španija, Francuska, Danska, Norveška i Švedska (1929), SAD (1932), Australija (1934) i Južna Amerika (1936). Počevši od 1926, hor je imao blizu 1000 turneja, u 100 različitih zemalja.
Repertoar hora bečkih dečaka
Repertoar Hora obuhvata sve od srednjovekovne do savremene i eksperimentalne muzike. Moteti i solo pesme čine srž programa koji se izvode na turnejama, kao i posebni aranžmani tipično bečke muzike, kao što su valceri i polke Lanera i Štrausa, rađeni posebno za Hor. Hor ima dugu tradiciju naručivanja novih dela koja datira još iz carskih vremena, kada su kompozitori poput Mocarta, Hajdna i Bruknera pisali za njih.
Poslednjih godina nastupali su sa Bečkom filharmonijom, Bečkim simfonijskim orkestrom, Londonskom filharmonijom, Filharmonijom Osla, Simfonijskim orkestrom Pitsburga, a redovno dobijaju i molbe da ustupe soliste za potrebe izvođenja velikih horskih i orkestarskih dela.
Današnji uslovi rada i nastave hora bečkih dečaka
Hor kao privatna institucija drži sopstvene škole. Gotovo 400 dečaka i tinejdžera između treće i osamnaeste godine uči i vežba u Augartenpaleu, baroknoj palati i nekadašnjem carskom lovačkom domu u Beču. Akademska nastava se odvija u malim grupama. Svi dečaci žive u specijalnom internatu Hora.
Godine 2010. otvorena je i gimnazija za dečake i devojčice. Razvijen je poseban školski program, u saradnji sa Muzičkim akademijama u Beču i Salcburgu, osmišlјen tako da pomogne mladim pevačima da pronađu svoj glas i otkriju i razviju svoje talente.
Fondacija Piringer (ROK Pühringer Privatstiftung) je generalni sponzor Hora bečkih dečaka, uz čiju podršku je izgrađena posebna koncertna sala otvorena decembra 2012. godine Gala koncertom Hora bečkih dečaka i Bečke filharmonije.
U horu danas peva 100 dečaka, uzrasta od 10 do 14 godina, pripadnika 30 različitih nacionalnosti, podeljenih u četiri zasebna hora. Horovi godišnje nastupe na ukupno oko 300 koncerata i različitih nastupa. Svaka grupa provede od devet do 11 školskih nedelja na turneji.
Pročitajte više o horskom pevanju u društvu i obrazovanju.
Povezani članci
- Belkanto – lepo pevanje, ukratko o ovoj tehnici pevanja
- Perpetuum Jazzile- hor koji svakoga ostavlja bez daha
- Kako sviranje utiče na vaš mozak
- Dečiji instrumenti- Sviranje na dečjim instrumentima, čašama, telom, tapšalice, brojalice za decu…
- Young People’s Concerts Leonarda Bernštajna
- Osnovna teorija muzike za početnike- kratka video prezentacija
- Virtuelne šetnje svetskim muzejima i teatrima
- Moć muzike- Umi Garrett nam objašnjava…
1 Comment