Virtuelne šetnje svetskim muzejima i teatrima
Svetski teatri i mi u njima?
Znam da bi mnogi od nas želeli uživo da se prošetaju kroz svetske teatre koji posetioce ostavljaju bez daha ali za početak nije loše iskoristiti sve čari interneta i uživati u virtuelnim turama koje vam danas predstavljam.
Uživajte!
Sidnejska opera
Sidnejska opera (eng. Sydney Opera House) jedna je od najpoznatijih građevina u Australiji, ali i svetu. Takođe, ona je jedno od najvećih arhitektonskih dela XX veka.
Zbog toga je 28. juna 2007. godine uvrštena na UNESCO-v spisak mesta svetske baštine u Australiji i Okeaniji.
Sidnejska opera nalazi se na mestu Benelong, u okviru Sidnejske luke, blizu Sidnejskog lučkog mosta.
Arhitektonsko rešenje ovog prelepog objekta delo je danskog arhitekte Jorna Utzona čiji projekat je pobedio na međunarodnom konkursu.
Sidnejsku operu je znanično otvorila 20. oktobra 1973. kraljica Elizabeta II. Otvaranje, praćeno vatrometom i izvođenjem Betovenove Devete simfonije uživo su prenosili mediji.
Opera u Sidneju ima razigranu krovnu strukturu. To je grupa ovalnih fragmenata pokrivenih keramičkim pločama, kao krljušt riba. Krov dominira nad građevinom, zidovi su skoro nevidljivi.
Ova dvorana ima nekoliko sala a na velikoj platformi oko celog zdanja su mali trgovi, terase, vidikovci sa kafićima.
Sa tih mesta, odličan je pogled na zaliv, most, stara lučka skladišta, koja su pretvorena u trgovački kompleks, pa se stiče utisak da je Opera ne samo vizuelno, nego i po okupljanju ljudi, veoma važno gradsko jezgro.
Zanimjlivosti o ovoj operskoj kući
Sidnejska opera je jedna od najzaposlenijih koncertnih dvorana na svetu s više od 1.500 izvedbi i više od 1,2 miliona posetilaca svake godine
U njoj deluje više institucija kao što su: Australijska opera, Australijski balet, Sidnejsko pozorište i Sidnejski simfonijski orkestar.
Ona je takođe jedna od najvećih turističkih atrakcija u Australiji sa više od 8 miliona posetilaca godišnje od kojih oko 300.000 obavi detaljan obilazak sa vodičem.
Da li ste znali?
Orgulje koje se nalaze u koncertnoj dvorani Sidnejske opere su pravljene 10 godina i sa svojih 10.154 cevi najveće su mehaničke orgulje na svetu
Uz pomoć snimka kamerom 360° imamo mogućnost da pogledamo kako izgleda Sidnejska opera i zavirimo u svaki njen ćošak.
Uživajte!
Boljšoj teatar (Большой театр)
Prošetajte se, uz pomoć virtualne ture, i zavirite iz svih uglova u čuveni, rekonstruisani Boljšoj teatar- jednu od najpoznatijih operskih i baletskih kuća na svetu, smeštenu u centru Moskve na Teatarskom trgu.
Boljšoj teatar je bio zatvoren u periodu od 2005. do 2011. kada je izvršena detaljna rekonstrukcija. Zgradi je vraćen izgled pre sovetskih intervencija, povraćena je akustika sale i dupliran je raspoloživ prostor podzemnom dogradnjom. Rekonstrukcija je koštala oko 700 miliona dolara.
Do Moskve vas deli samo jedan klik ka virtuelnoj šetnji Boljšoj teatarom.
Milanska skala
Teatro alla Scala je sinonim za umetnost i gracioznost.
Milanska skala je operska kuća u Milanu i nalazi se na trgu La Skala.
Operska kuća je sagrađena po naređenju austrougarske kraljice Marije Terezije na temeljima crkve Santa Marija dela Skala, po kojoj zdanje i nosi ime.
Izgrađena je u neoklasičnom stilu, u periodu od 1776. do 1778. godine.
Ovog puta imamo dva linka (adrese) za šetnju Milanskom skalom. Preporučujem vam da posetite i jednu i drugu adresu: prvi link, drugi link.
Berlinska filharmonija- virtualna šetnja
Do odlaska u ovu modernističku koncertnu dvoranu deli vas samo jedan klik.
Bonus materijal za sve vas koji ste pročitali tekst do ovog dela
Ako su vas zaintrigirale sve ove dosadašnje šetnje svetskim teatrima, kliknite na ovaj link na kome možete pogledati 3.284 muzeja i teatara iz celog sveta.
Povezani članci
- Muzika novog doba, Nikola Tesla i kreativnost
- Kako sviranje utiče na vaš mozak
- Dečiji instrumenti- Sviranje na dečjim instrumentima, čašama, telom, tapšalice, brojalice za decu…
- Young People’s Concerts Leonarda Bernštajna
- Osnovna teorija muzike za početnike- kratka video prezentacija
- Virtuelne šetnje svetskim muzejima i teatrima
- Horsko pevanje u društvu i obrazovanju
- Moć muzike- Umi Garrett nam objašnjava…
- Perpetuum Jazzile- hor koji svakoga ostavlja bez daha
1 Comment
Hvala vam, ovo je baš korisno u ovim danima.