Crtani film i klasična/ umetnička muzika
Kakvi su današnji crtani filmovi?
Svedoci smo da današnji crtani filmovi ne mogu da se porede sa crtaćima iz prošlosti. Setimo se samo Beti Bup , Studenka, Pere Detlića, Mornar Popaja, Patka Dače, umiljate žute ptičica Tviti, mačka Silvestera, strašnog Tasmanijskog đavola, Gice Prasić, petla Sofronija, Pepe le Tvora, Elmera Daveža…
Nekada je umetnička odnosno klasična muzika bila neizostavni deo crtanih filmova. Ona je upotpunjavala doživaljaj jurnjave Toma i Džerija, dogodovštine Duška Dugouška, Miki Mausa i mnogih drugih nama omiljenih crtanih likova.
Posmatrajući kakve crtane filmove današnji klinci gledaju, shvatam da je ponuda istih potpuno drugačija, i konceptualno i muzički. Priče sa puno agresije i sa, u većini slučajeva, na žalost svih nas, ne tako vredne muzike.
Uopšte nije slučajnost pojava klasične muzike u crtanim filmovima, naprotiv, stručnjaci su je planski implementirali. Dokazano je da klasična muzika pozitivno utiče na decu a i na starije.
O značaju muzike za razvoj deteta možete pročitati u povezanim člancima na kraju ovog teksta.
Slušanje muzike
Većina ljudi ne poznaje razliku između dve potpuno suprotne vrste slušanja muzike: aktivno slušanje i pasovno slušanje muzike. Pa hajde kroz primere da i to razjasnimo.
Aktivno slušanje muzike
Najkraće moguće objašnjenje za sam termin aktivno slušanje muzike bilo bi da je to proces u kome nam je slušanje određenog muzičkog dela primarna/glavna aktivnost, trenutak u kome smo potpuno usresređeni na muziku… Slušajući kompoziciju u aktivnom modu mi vršimo simbiozu našeg muzičkog obrazovanja- i praktičnog i teorijskog dela.
Pasivno slušanje muzike
Logika govori da je ovaj proces potpuno suprotan aktivnom slušanju muzike pa se zato vrati na prethodni deo članka. 😉
Zapravo, jedan od primera bi bio onaj kada smo u restoranu, u društvu a u pozadini čujemo muziku… nismo potpuno koncentrisani na slušanje muzičkog dela.
Drugi primer pasivnog slušanja muzike su baš crtani filmovi i saznajni, čulni proces, dodir najmlađih sa umetničkom muzikom. Često sam čuo da većina ljudi, koji najblaže rečeno nemaju previše znanja iz oblasti muzike, umetničku muziku nazivaju ozbiljnom. Ovi primeri iz crtanih filmova su odlični jer upravo dokazuju suprotnost tezi o “ozbiljnoj muzici”.
Klasična/ umetnička muzika i deca
Za rad sa najmlađima, crtani filmovi su zanimljivi. Njihova uloga je da u oblasti slušanje muzike deci kroz zabavu i uživanje približimo umetničku (klasičnu) muziku i, u kasnijem dobu, povežemo sva ta njihova audio-vizuelna iskustva sa teorijom.
Godinama na mojim predavanjima, seminarima, ističem značaj oblasti slušanje muzike, pogotovu za najmlađi uzrast. Njima smo u obavezi da pružimo izbor, pokažemo koliko je muzika kao umetnost velika, upoznamo ih sa epohama, stilove, muzičke puteve i puteljke… Dečiji mozak je u takvoj fazi da upija informacije kao sunđer, pamti, razvija memoriju… Rađena su mnoga istrživanja na temu uticaja umetničke muzike na decu i odrasle. Svi rezultati su pozitivni, u svakom pogledu.
Ne smemo usled sopstvenog muzičkog neobrazovanja, svetu koji je naša budućnost uskraćivati lepotu muzičke umetnosti!
Video primeri klasične/ umetničke muzike u crtanim filmovima
Ovo je lista sa 19 primera klasične muzike u crtanim filmovima, poznatih dela umetničke muzike.
Kad smo već kod crtanih filmova evo još nekih predloga za gledanje:
- Ludvig van Betoven- crtani film o velikom umetniku
- Jedan čovek svira na neobičnom instrumentu muziku iz crtanih filmova
- Mark Eplbam- “Ludi” muzički naučnik
Povezani članci
- 10 razloga za ranu muzičku edukaciju
- Muzika novog doba, Nikola Tesla i kreativnost
- Istorija muzike- najbolja video objašnjenja na internetu
- Kako sviranje utiče na vaš mozak
- Dečiji instrumenti- Sviranje na dečjim instrumentima, čašama, telom, tapšalice, brojalice za decu…
- Young People’s Concerts Leonarda Bernštajna
- Osnovna teorija muzike za početnike- kratka video prezentacija
- Virtuelne šetnje svetskim muzejima i teatrima
- Horsko pevanje u društvu i obrazovanju
- Moć muzike- Umi Garrett nam objašnjava…
- Perpetuum Jazzile- hor koji svakoga ostavlja bez daha
3 Comments