MuseScore- besplatan program za pisanje nota, komponovanje…
MuseScore je jedan od najboljih besplatnih programa za pisanje nota, aranžmana, komponovanje…
Da se odmah razumemo, ne tvrdim da je i najbolji ali za većinu prosečnih korisnika biće i više nego odličan!
Radeći u struci, godinama zapisujem razne kompozicije i nekako najčešće na laptop-u pokrenem MuseScore iako imam instalirane i druge softvere sličnog tipa (na primer Sibelius koji se plaća ali danas govorimo o besplatnom rešenju).
Dugo imam ideju da napišem seriju članaka i objasnim kako se radi u ovom softveru. Međutim, nikako da sednem i koncipiram tutorial. Ako se u komentarima na kraju ovog članka javi dosta vas, možda i sednem pa napišem ili možemo da organizujemo vebinar i uživo vam objasnim proces od samog download-ovanja programa do zapisivanja kompozicije. Do tada imate dosta tutorijala na web-u a neke od kvalitetnijih linkova/adresa podelio sam sa vama i u ovom članku. Ne sumnjam da ćete se snaći. 🙂
Zašto MuseScore?
Ovaj softver je osmišljen i unapređuje se kao deo open-source zajednice. Šta to u prevodu znači? Bukvalno objašnjenje je da je to softver otvorenog koda i odnosi se na softver čiji je izvorni kod dostupan unutar „open source” licence svim korisnicima (što nije slučaj sa plaćenim softverima!), zajednici, koji ga mogu menjati, prepravljati i poboljšavati njegov sadržaj.
Rad u Musescore-u
Rad u ovom programu je lak. Naravno da, kao i svaki početak, ulazak u nešto novo, može biti malo haotičan. Ali, to je samo dok se ne naviknete na njega. Vremenom dolazi i brzina, pamćenje svih funkcionalnosti i opcija.
Kako se pišu note u Musescore-u?
Ako još uvek ne znaš osnovnu teoriju muzike, ne razumeš muzičke zapise, pogledaj ovaj odličan video i nauči šta su cela nota, polovina note, četvrtina note, osmina note, šta je violinski ključ… osnove za bavljenje muzikom.
Note i sva ostala rešenja možemo unositi na više načina. Preko tastature, mišem ili preko MIDI klavijature.
Sam softver nam nudi mogućnost import- ovanja raznih formata što nam skraćuje vreme zapisivanja tj. rada. Kada završimo pisanje, kompletan notni zapis možemo export- ovati u razne formate (wav, pdf, png, midi file…).
Bukvalno, 99% prosečnih potreba za zapisivanjem notnog sadržaja možete uraditi sa Musescore- om.
Što se tiče kolega nastavnika, učitelja… uz pomoć ovog softvera možete brzo da zapisujete melodije, pravite kreativne fleš kartice za nastavu, aranžirate, export-ujete u audio format i eto matrice za čas posla. 😉
Kada započinjemo rad na novoj kompoziciji, imamo mogućnost izbora instrumenata, vrste takta, tempa, broja taktova, promenu stila i veličine font-a i još mnogo toga. Možete da instalirate plugin-ove (dodatke) i u zavisnosti šta koji čini, dodate još više funkcionalnosti.
Forum Musescore
Forum je odlično mesto za ovu otvorenu zajednicu. Nemojte da ste lenji, prelistajte teme foruma, pročitajte, istražujte… tako ćete najbolje sami sebi pomoći da što pre savladate rad u ovom softveru. Odgovore na mnoga pitanja kao i mogućnost da na ista odgovarate ili postavite nova, možete pročitati na njihovom forumu.
Takođe, na njihovom sajtu, kada se prijavite kao korisnik (besplatno je!), postoji opcija pretraživanja i preuzimanja raznih aranžmana koji su korisnici Musescore-a pisali i podelili sa svetom. Jednostavno, ukucajte pojam i potražite ono što vas zanima.
Tutoriali za Musescore
Na veb-u možete pronaći veliki broj tutorijala za ovaj program. Već je svima poznato da sve što želite možete da pronađete na Google-u. Samo je potrebno pravilno koncipirati pitanje… 😉 Moja preporuka su njihovi tutorijali: Musescore tutorijali mada ima na Youtube i drugih, takođe dobrih, tutorijala.
Ovo je lista sa njihovog Youtube kanala gde imamo 21 video tutorial za početnike.
Što je džabe i Bogu je drago!
I svima nama je drago ali da li su besplatni softveri dobra rešenja? Nisu uvek ali kad je Musescore u pitanju, definitivno se isplati imati ga na svom uređaju.
Što više znanja posedujete iz oblasti muzike, više ćete “izvlačiti” iz samog softvera. Od vas zavisi kako će to novo delo imati finalni zvuk. Možete da kombinujete bubanj sa instrumentima, razne udaraljke, sve grupe instrumenata, horske glasove, da miksujete zvuk… Zaista dosta toga…
Međutim, ako planirate da ga koristite i za one najjednostavnije radnje zapisivanja nota, rad sa Musescore– om može samo da vam olakša i ubrza celu priču.
Dok nismo dobili mogućnost ovakvog zapisivanja notnog zapisa, bezbroj puta smo se mučili dešifrujući svačije “umetničke” škrabopise. Sada, za tren imamo čitko zapisanu kompoziciju.
Napisah na početku članka da radim i u drugim programima- Finale, Sibelius, Guitar Pro… o njima u budućim člancima. Prijavite se u formi za NEWSLETTER i čitajte prvi novosti sa sajta.
Zaključak ili- Šta bih vam rekao u ovom trenutku? 🙂
Ako ste oduvek imali želju za komponovanjem svog muzičkog remek-dela, sada ne možete da se “vadite” na nedostatak uslova.
Preuzmite sa njihovog sajta ovaj odličan softver i istražujte, učite, zapisujte, uživajte u muzici.
Povezani članci:
- Young People’s Concerts Leonarda Bernštajna
- Dečiji instrumenti- Sviranje na dečjim instrumentima, čašama, telom, tapšalice, brojalice za decu…
- Istorija muzike- najbolja video objašnjenja na internetu
- Osnovna teorija muzike za početnike- kratka video prezentacija
- 10 razloga za ranu muzičku edukaciju
- Virtuelne šetnje svetskim muzejima i teatrima
- Horsko pevanje u društvu i obrazovanju
- Muzika novog doba, Nikola Tesla i kreativnost
- 5 činjenica o Hangu; Zvuci 21. Veka – Hang drum
3 Comments